Większy zasięg sygnałów z satelitów systemu Galileo

11 Wrz    TECHNOLOGIA Kowal
Wrz 11

Większy zasięg sygnałów z satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o starcie nadawania roboczych sygnałów nawigacyjnych przez nowe 2 satelity pracujące w obrębie zwanego Galileo – stosowanego na terenie Europy odpowiednika systemu GPS. Powiększa to zapełnienie nieba przez system nawigacji satelitarnej Galileo. Orbitery Galileo numer 9 a także 10 zostały wyniesione na orbitę 11 września 2015 r. Po zrealizowaniu wielomiesięcznych, wymagających testów na orbicie, potwierdzono ich funkcjonowanie w pełni zgodnie z założeniami. W szczególności, z wykorzystaniem 20-metrowej anteny znajdującej się w centrum ESA w Belgii, zrealizowano pomiary częstotliwości radiowych sygnałów generowanych z owych orbiterów, aby sprawdzić kształt sygnału jak również jego wielkość.

Przetestowano oprócz tego efektywność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią układu Galileo. Testy były koordynowane z Galileo Control Centres znajdującego się w Oberpfaffenhofen w Niemczech jak również we Fucino na terenie Włoch. W pierwszej bazie testowano wydawanie poleceń jak również kontrolowanie orbiterów, za to w drugim kontrolowanie dostarczania danych nawigacyjnych dla odbiorców. Badania skończyły się sukcesem nawet nieco szybciej niż zakładał harmonogram. 29.01.18 r. satelity rozpoczęły wysyłanie pełnych informacji do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna wykonuje na chwilę obecną także testy 2-óch kolejnych orbiterów do nawigacji (o numerze 11 a także 12), które wystrzelono 17.12.15 r. Za to orbitery nr 13 a także 14 odbyły niedawno analizy przed wysłaniem na orbitę w centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk na terenie Holandii a później zostały schowane do magazynowania w oczekiwaniu na start.

W międzyczasie w Niemczech ma miejsce produkcja dwunastu następnych orbiterów Galileo. Pełny system nawigacyjny Galileo będzie liczył 24 orbitery. Na chwilę obecną nadawane dane nawigacyjne pozostają w formie „tymczasowej” – stosuje je branża satelitarna do naszykowania produktów a także usług, które przyszłości będą dane użytkownikom.