Jak pielęgnować trawę po okresie zimowym

19 Paź    DOM i OGRÓD Kowal
Paź 19

Jak pielęgnować trawę po okresie zimowym

Zieleń
w ogrodzie potrzebuje wiosennego liftingu. Dotyczy to zwłaszcza
trawy, która po zimie jest szara, sucha i nie zachwyca gęstością.
Pracy jest sporo, dlatego wszystkie czynności warto dobrze
zaplanować.

Naturalna zieleń w ogrodzie wymaga pomocy ogrodnika. Dotyczy to zwłaszcza trawy, jaka po stopnieniu śniegów jest szara, sucha oraz nie zachwyca gęstością. Pracy będzie dużo, dlatego wszelkie czynności trzeba dobrze zaplanować.

Okres uśpienia trawnika będzie kończył się, kiedy temperatura nocami nie będzie już spadać poniżej 0. Z ziemi wyrastają niewinnie soczyście zielone roślinki, za to my będziemy mieli parę tygodni, by zadbać o wygląd zieleni w ogrodzie. Nim weźmiemy się do pracy, należy upewnić się, że grunt dobrze wyschnął po wiosennych roztopach oraz w tracie prac nie będziemy zapadać się w grunt. Inaczej na trawie będą nierówności, z którymi będziemy potem walczyć całe wakacje.

– Zazwyczaj trawa na początku wiosny nie prezentuje się tak przyjemnie, jak zapamiętaliśmy to z ostatniego, sezonu letniego. Tym samym najważniejszą czynnością, od której trzeba zaczynać jego pielęgnację, będzie zgrabienie wysuszonych resztek murawy a także martwych roślin – wyjaśnia Natalia Zaczek z NAC, firmy specjalizującej się w robieniu sprzętów ogrodniczych.

Nawet kiedy w okresie jesiennym byliśmy w stanie się usunąć z trawnika spadnięte liście, to pomimo tego po zimie czynność tę musimy powtórzyć. Gęste grabki pomogą nam wymieść filc, a więc powierzchowną warstwę suchych źdźbeł, mchów, igliwia a także pozostałych liści. Gdy tego nie zrobimy, ogranicznymy dostęp tlenu i wody do korzonków roślin. Trawnik nie tylko może wyglądać gorzej, lecz jest ryzyko, iż mogą się na jego powierzchni rozwijać pleśnie a także grzybnie.

Skaryfikacja a także areacja

Owe zabiegi odświeżą zieleń a później pomogą w regenerowaniu. Wertykulacja to pionowe nacinanie trawy, w czasie którego usuwa się zarówno resztki filcu, jak i mało zakorzenione źdźbła trawy. Ziemia zostanie także odpowiednio spulchniona. Ów zabieg robi się najczęściej raz, dwa razy w roku, obowiązkowo dla gleb gleb o kwaśnym odczynie, które będą sprzyjały pojawianiu się filcu jak również pleśnieniu trawnika.

Następna w kolejności będzie areacja, czyli natlenienie gleby. Można ją wykonywać przez cały czas rośnięcia roślin. Urządzenie w formie walca delikatnie przeczesze źdźbła, dotleni je jak również zapobiegnie rozrastaniu się chwastów. Bywa, iż po stopnieniu śniegów murawa wygląda dobrze, a filc jest cieniutki. W tego typu wypadku natlenianie zdecydowanie wystarczy, za to wertykulację wolno nam odłożyć na wczesną jesień. Będzie trzeba jedynie nie zapominać, iż murawa powinno dostać potem dość dużo wolnego czasu na regenerację przed zimą.

Gęstość trawy w okresie wiosennym

Dalszym w kolejności etapem pielęgnowania musi być dosianie nasionek. Należy ówcześnie nawilżyć ziemię albo przeprowadzić wysiew następnego dnia po deszczu, żeby ziarna sprawniej się ukorzeniły. Sporo nasionek sypiemy w miejsca, gdzie murawa jest sucha oraz po wertykulacji wyszły puste obszary. Na resztę trawy dajemy równo ziarna z ręki.

Która mieszanka będzie najdoskonalsza na dosiewy? Znawcy tematu twierdzą, iż taka, jakiej wcześniej użyliśmy na własnej działce. Nie wszystkie osoby jednakże trzymają u siebie stare paczki po trawie bądź notują skrupulatnie, jakich traw użyli. W takim wypadku trzeba będzie poszukać odpowiedniej jakości mieszanki traw gazonowych która składa się z minimum trzech rodzajów owych roślinek. Pojedyncze trawy nie są polecane, gdyż identycznie jak ludzie trawa także potrzebuje łączenia się genów. Stosując mieszanki, trzeba unikać takich, jakie zawierają ziarna pastewne, przykładowo życicę wielokwiatową, mieszańcową jak również westerwoldzką. Po wykonaniu dosiewu polewamy trawę solidnie wodą.

Gęsta, zieloniutka trawa o wspaniałej barwie to zasługa nie tylko wysokiej jakości nasion, ale również w dużej mierze nawożenia. Murawę opłaca się dokarmiać, zazwyczaj trzykrotnie w roku, bowiem ma spory apetyt, natomiast jej typowe niezbyt głębokie ukorzenienie sprawia, że prędko wykorzystuje występujące w wierzchniej warstwie gruntu substancje odżywcze. Nawożenie na wiosnę będzie trzeba zrealizować nie później, jak w okresie kwietnia, natomiast ostatnie w połowie sierpnia. Po zaczęciu się sezonu roku warto sięgnąć po produkt zawierający azot’ jaki zadba o efektywny przyrost murawy, oraz z produktami wspomagającymi regenerację roślin.